SLAVILI SMO CVJETNICU U POŽEŠKOJ KATEDRALI

Na Cvjetnicu, Nedjelju Muke Gospodnje 17. travnja brojni požeški vjernici okupili su se ispred crkve sv. Lovre na središnje liturgijsko slavlje ulaska Gospodnjega u Jeruzalem. Među  bili su i naši učenici i naše učiteljice. Slavlje je predvodio naš biskup Antun Škvorčević. Kazao je da ovim svetim slavljem ulazimo u tjedan godišnje proslave Isusove muke, smrti i uskrsnuća te je pozvao vjernike da posvjedoče ovih dana ljubav i pažnju prema Raspetom. Blagoslovio je grančice a nakon naviještena evanđelja o Isusovu ulasku u Jeruzalem krenula je procesija prema Katedrali gdje je održano euharistijsko slavlje sa svečanim izvještajem o Isusovoj muci i smrti, a u kojoj su išli i naši učenici s maslinovim grančicama.

U homiliji biskup se osvrnuo na svjedočanstvo o osudi na smrt pravednika, Sina Božjega, podsjetivši  da je on u proces u kojem je progovorila ljudska nemoć i zloća, unio moć ljubavi, kojom je pobijedio zlo.

Učenici naše škole nakon misnog slavlja prodavali su ispred katedrale uskrsne pisanice te različite uskrsne ukrase kako bi od prikupljenih novaca obradovali jednu siromašnu obitelj za najveći katoličku svetkovinu. Učenici prvih i drugih razreda tijekom nastave, a posebno u produženom boravku uz pomoć svojih učiteljica Anite Mikić, Josipe Petriške, Monike Kir, Zrinke Čevapović i Lucije Lucić, č. Karoline Mićanović i učitelja volontera Martine Čerti, Marine Dimovski i Marijana Grubešića danima su marljivo izrađivali različite predmete, bojali i ukrašavali pisanice.

Ovakve karitativne akcije postale su kod nas veće tradicionalne, a cilj nam je da i na ovaj način odgajamo djecu, odnosno da ih učimo da budu osjetljivi za potrebe siromašnih. Učimo ih da se malo žrtvuju i rade za druge jer su to vrijeme mogli iskoristiti za igru, ali oni su to vrijeme proveli čineći nešto dobro za druge. Drago nam je da nam u ovome pomažu i roditelji, neki su donijeli materijal za izradu ukrasa, a mnogi su nam pomogli kupujući ono što su njihova djeca napravila – objasnila je s. Karolina Mićanović, voditeljica produženog boravka u školi.

objavio: Mateja Raljević   datum: 18. 4. 2011.