Vukovar - da se nikad ne zaboravi i ne ponovi

U petak,  16. studenog 2018.  prigodnim programom obilježili smo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara u Dvorani svete Terezije Avilske. Uz prigodne pjesme  školskog zbora pod vodstvom prof. Ljube Šolić, recitaciju učenika Gabrijela Rašića - Tu je nekad bio grad, kojega je uvježbala prof. Romana Thür,  pogledali smo i dokumentarni film  Bitka za Vukovar.  Središnji dio programa bilo je svjedočanstvo gospodina dr. Dražena  Đurovića, kojeg smo pozvali da s nama podijeli svoje osobno iskustvo i sjećanje na vrijeme provedeno na vukovarskom ratištu u čiju obranu se kao student dragovoljno  priključio te ratne  1991.g.

Po dolasku u Slavoniju u rujnu 1991. našao se u selu Bogdanovcima usred napada, mjesto je obranjeno,  ali je trebalo je  pomoći ranjenicima.  Zbog toga njih nekoliko osniva sanitetsku bazu u Bogdanovcima, a sljedećih mjesec i pol proteklo je u stalnim borbama i zbrinjavanju ranjenika.  Sve do 10. studenog 1991. kada su pali  Bogdanovci, a Vukovar se našao u potpunom okruženju neprijateljske vojske.  Gospodin Đurović pomaže u izvlačenju ranjenika, te se noću 11. studenog njih nekoliko iz okupiranih Bogdanovaca preko polja  povlače u Nuštar odakle su se spasili.

Gospodin Đurović ističe  da ga je kao mladića odlazak na vukovarsko ratište potaknulo -  domoljublje, te  da mu je iskustvo rata u Bogdanovcima promijenilo život.  A mi mu zahvaljujemo što je s nama podijelio to iskustvo i potrudio se  da žrtvu grada heroja dostojanstveno obilježimo i nikada ne zaboravimo.

Program su osmislili i  pripremili učenici geografske grupe s nastavnicom Davorkom Olić Mikić.

objavio: Vjekoslav Marić   datum: 19. 11. 2018.